Možná už jste i vy někdy něco slyšeli o univerzitě třetího věku. Něco takového se totiž stalo běžnou záležitostí. V posledních letech se eviduje okolo čtyřiceti pěti tisíc seniorů, kteří se rozhodli studovat. Velkou roli zájmu hraje ale to, že se začínají rozvíjet vzdělávací univerzity a také ty, které probíhají v menších městech.
Pokud zapátráte po svém okolí, určitě se budete divit, jaké vzdělávání je nabízeno ve vaší blízkosti. Například ve městě Hlučín se nachází již páté kolo Univerzity třetího věku. Zajímavé je, že se ve dvou semestrech studenti zaměřují zejména na témata, jako je počítač, cizí jazyk nebo umění kolem nás.
Univerzity třetího věku již dávno nejsou pouze pro lidi, kteří žijí ve velkých městech a mohou si dovolit docházet na kurzy, které jsou pořádány vysokými školami nebo univerzitami.
Něco takového má jistě něco do sebe. Senioři přijdou alespoň do styku s lidmi, mohou doma studovat společně studijní témata apod.
Univerzity v dnešní době provozuje již většina českých nebo moravských škol. Vznikla již i univerzita virtuální. Výhoda je, že posluchači nemusí nikam jezdit, ale učí se ve střediscích, kde poslouchají přenášky ze záznamu. Do tohoto projektu se zapojily dokonce i úřady, knihovny nebo kulturní střediska.
Projekt virtuální univerzity byl natolik úspěšný, že se rozšířil do všech regionů, což bylo i samotným cílem. Cílem také bylo, aby senioři mohli studovat tam, kde bydlí. Na takovou výuku ve virtuálních střediscích je zapotřebí jeden počítač, dataprojektor a v neposlední řadě také promítací plátno s ozvučením.
Je tedy potřeba, aby zájemce uměl ovládat základy s počítačem. Něco takového již dnešní senioři zvládají na výbornou. Virtuální student musí umět psát na počítači své práce nebo vyplňovat studijní texty.
Pokud víte o někom, kdo by také ráda navštěvoval univerzitu středního věku, pak byste jej v tom měli podpořit, protože se jedná o něco, co člověku dokáže změnit život.