Dostatečný odpočinek
Snad nejdůležitější a nejnedodržovanější předpoklad k efektivnímu učení. Někoho sice může zachránit učení se přes celou noc den před zkouškou, ale ne vždy to je dobrá strategie, a navíc poté obvykle věci zapomeneme hned do druhého dne. Je prokázané, že kvalitní spánek je nezbytný pro dobré kognitivní schopnosti, soustředění se a paměť. Navíc se během něj ukládají vzpomínky z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Takže lépe než nad učebnicí strávit celou noc si dopřejte 7–8 hodin spánku.
Nenechte se rušit
Uspořádejte si pracovní plochu tak jak Vám vyhovuje a nebude Vás lákat k prokrastinaci. Zapnutý Facebook, puštěná televize či pozvánka na večírek vás budou akorát rozptylovat. Mnoho lidí také při učení poslouchá hudbu. Ta nemusí vyhovovat každému, pokud si ale přece jen chcete nějakou pustit, bude v každém případě lepší zvolit klidnou instrumentální hudbu než hlasitý punkový koncert.
Nenechte se strhnout druhořadými povinnostmi
Ano, je spousta věcí, které je někdy potřeba udělat, ale řekněte si: Nevydrží vytření podlahy na pozítří, když máte zítra test? Nebude stačit na příchozí email odpovědět koncem týdne? Nemůžete obstarat zahrádku příští týden, kdy toho již budete mít na starost méně?
Najděte si vlastní metodu učení se
Je pro Vás lepší vidět text napsaný na papíře, či je lepší jej slyšet? Raději se učíte nazpaměť, nebo se snažíte věci si za každou cenu nějak odvodit. Jen vy víte, co z toho Vám vyhovuje, přizpůsobte své učení tomu. Velmi dobré je také vymyslet si mnemotechnické pomůcky, například nějaké rýmy, či vtipná slovní spojení pro zapamatování si cizích názvů.
Zkuste odpolední šlofík
Toto není návod k další prokrastinaci! Únava však po několikahodinovém učení dolehne na každého. Než do sebe lít páté kafe zkuste si jít na hodinu lehnout. Povzbudí vás to mnohonásobně víc, odpočatost vydrží déle a navíc může pomoci k výše zmíněnému ukládání nově naučených informací do dlouhodobé paměti.