Je vhodné kupovat domácí trampolíny?

Mnoho dětí i dospělých miluje skákání na trampolíně. Především je láká to, že tak mohou vyskočit podstatně výše, než by dokázali vlastními silami. To jim následně umožňuje provádět ve vzduchu nejrůznější kousky, jako třeba salta.

Avšak zatímco dříve jsme se s nimi setkali pouze na poutích a podobných akcích, dnes není problém si je koupit. V mnoha velkých obchodních řetězcích, jako je Tesco nebo Globus, je mají jako sezónní zboží.

trampolina2

Mnoho lidí tuto možnost vítá: jejich potomek si tak může zaskákat, kdykoliv se mu zachce, a nebude muset čekat, až bude pouť, nebo až se někam pojede na výlet. A je třeba říci, že děti to rozhodně oceňují a využívají toho.

Je však třeba se zamyslet, zda je to skutečně to nejlepší možné řešení. Přeci jen, trampolíny nejsou ani zdaleka nejbezpečnější, a ty nejlevnější modely, které lze sehnat, nemají žádné bezpečnostní prvky. Jen si vzpomeňme, jak vypadá ta, kterou najdeme na pouti.

Kolem ní je vysoká síť, která zabrání tomu, abychom doskočili mimo odrazovou plochu. Co by se mohlo v takovém případě stát, asi není třeba říkat. Navíc jsou zájemci připevněni pružným lanem. To jim opět zabrání, aby doskočili vedle.

Avšak ty, které jsou nám dostupné, nic takového nemají. Navíc mají i podstatně menší průměr, což znamená, že je mnohem snazší netrefit se do odrazové plochy. To snadno může skončit zlomenou končetinou, případně otřesem mozku.

trampolina3

Jistě, jsou způsoby, jak můžeme bezpečnost zvýšit. Například můžeme vyrobit síť, podobnou té, kterou mají ty na poutích. Ovšem ani ta není samospásná. Navíc je třeba si uvědomit, že děti rády zkoušejí své schopnosti. Není tedy až tak těžké představit si nějaké, které se ji pokusí přeskočit.

I proto je zde nutný dozor. Přeci jen, nikdo nechce, aby se našim dětem něco stalo. A odpovědnost za jejich zdraví leží na našich bedrech.