Po ztrátě zaměstnání ať už dobrovolné či nedobrovolné se lidé zamýšlejí nad tím, co dál. Pokud zrovna neodcházíte do penze nebo na mateřskou dovolenou, budete si muset najít práci novou. Pro ty, co strávili na jednom pracovním místě léta a v hledání práce se neorientují, to může představovat problém. První kroky by vás měly zavést na pracovní úřad. Práci vám pravděpodobně nenajde, ale pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, byla by škoda o ni přijít. Úřad práce za vás zaplatí i zdravotní pojištění. Máte taky možnost na náklady úřadu absolvovat nějaký vzdělávací kurz.
Po vyřízení všech formalit na pracáku, se vrhněte na psaní životopisu. Ten by měl být strukturovaný a přehledný. Uveďte v něm pracovní pozice od nejnovější po nejstarší a kromě náplně práce uveďte i své pracovní úspěchy. Napište do něj všechny absolvované kurzy, školení apod. Důležité jsou taky vaše znalosti a schopnosti. Vychvalte se, ale zase to nepřehánějte a neuvádějte nepravdivé údaje.
Dříve či později by se na vaši lež přišlo. Každý životopis přizpůsobte pracovnímu místu, o které se ucházíte. Personalisté každému životopisu prý věnují jen asi půl minuty, takže vyznačte to nejdůležitější, co byste rádi vyzdvihli, abyste měli větší šanci, že si vašich kvalit všimne. Součástí životopisu by měl být i motivační dopis. V něm stručně popište, co můžete vybranému zaměstnavateli nabídnout a v čem jste nejlepší. Plus pro vás bude, když předložíte kladné reference od předešlých zaměstnavatelů.
Víte, kde práci hledat?
V dnešní době většina zaměstnavatelů inzeruje své pozice na internetu. Můžete je najít na specializovaných pracovních serverech, na inzertních portálech, na stránkách úřadu práce nebo na webových stránkách jednotlivých firem. Pokud jste ze staré školy, nebojte se do vámi zvolené firmy zavolat nebo se přijít osobně zeptat na možnost zaměstnání. Není na škodu se ptát známých, zda neví o nějaké volné pozici. Některé firmy totiž volné pracovní pozice nezveřejňují, ale shánějí je z řad zaměstnanců.