Psychologové se shodují na tom, že dítě potřebuje ke zdravému vývoji řád a disciplínu, ale dodávají, že tak nějak zdravě. Ale co když se najdou rodiče, kteří neumí najít tu správnou hranici, co když jsou ke svým potomkům příliš benevolentní, nebo příliš přísní. Mnoho z nich straší představa, že pokud dítě nebude mít nastaveny mantinely, tak se z něj stane nevychovaný a rozmazlený „spratek“. Proto raději zvolí tvrdou disciplínu . Nemusí se jednat o fyzické trestání, je to spíš forma trestu v podobě zákazů oblíbených věcí, domácí vězení, odebrání mobilu, tabletu, zákazu počítače, zákazu oblíbeného kroužku apod.
Známe to všichni, protože ve svém životě jsme se tím setkali všichni, buďto se to stalo přímo nám nebo nějakému našemu kamarádovi. Ovšem velmi specifický je případ trestání za špatné známky. Jakožto rodičové jsme přesvědčeni, že naše dítě je dostatečně inteligentní, aby nosilo ze školy dobré známky a pokud selže, přičítáme to jeho lenosti nebo nepozornosti a je přec škoda, aby si jednou špatnou známkou pokazilo výslednou známku na vysvědčení, proto ho nutíme, aby si špatnou známku opravilo. Snažíme se toho dosáhnout tak, že mu dáme tzv. „zaracha“ dokud si známku neopraví. Pokud tohle ovšem na dítěti budeme praktikovat často, dítě se to naučí obcházet. Většina dětí příliš nepřemýšlí nad budoucností, která bude za déle než za dva dny, proto často sahají k řešení, které je pro ně na danou chvíli nejpříjemnější.
Takže se může stát, že na otázku ohledně dnešních známek odpoví, že žádnou známku nedostalo, jen aby mohlo jít ven, ačkoli se mu v Žákovské knížce červená pětka z matematiky. Některé děti jsou ještě důmyslnější a před rodiči zapírají Žákovskou se slovy, že ji u sebe má paní učitelka, aby zkontrolovala podpisy rodičů.
Je třeba si uvědomit, že děti se lhaním nemají příliš velký problém, pokud někomu vyloženě neubližuje a pokud jim má lež ulehčit život nebo pomoci k dosažení momentálního cíle, neváhají ji použít. Je jen na nás na rodičích, abychom si uvědomili, zda se nám striktní výchova vyplácí, když nutí naše děti lhát.