Asi nikdo dnes nepochybuje, že existují bylinky a rostliny, které mají léčivé nebo alespoň léčbu podporující účinky. Příroda dává a my bychom se měli naučit, jak využívat její dary.
Když se řekne bylinkový čaj, jaký se vám vybaví jako první? Z těch jednodruhových patří k nejznámějším heřmánkový, kopřivový, lipový, mátový nebo šípkový a mnohé další. Velké oblibě se ale těší čaje, které jsou směsí více druhů bylin a jsou zaměřené přímo na nějaký zdravotní problém, který nás trápí. A tak kupujeme čaje na nachlazení, na průdušky, na žaludek, na žlučník, pro lepší spaní, dětem proti nadýmání, urologické čaje, ženské čaje, čaje na lepší trávení, na lepší chuť k jídlu, ale také na hubnutí. Dovedete si v zimě představit něco příjemnějšího než zázvorový čaj s citrónem a medem? Na zahřátí i proti bacilům naprostá jednička.
Z bylin a rostlin se vyrábí i sirupy nebo šťávy. Například lipový sirup je při nachlazení hotovým pohlazením pro náš bolavý krk. Rovněž černý bez sirup, který posiluje imunitu je lahoda, sice je z černého bezu, ale vyrábí se z květů, takže černý není. Z plodů černého bezu se ale vyrábí výborný bezinkový likér, který byste si měli určitě někdy doma zkusit vyrobit.
Sirupy využijeme více v létě, kdy se dají připravit s mátou a ledem do džbánku a příjemně nás ochladí. Ale jsou i sirupy přímo dělané tak, abychom si je připravili v zimě, protože jsou vyrobené s kořením, které v nás navodí vánoční atmosféru, jako je skořice a hřebíček.
Sbíráte během léta bylinky, květy z rostlin, květy a listy ze stromů? Rostou všude kolem nás od jara do podzimu, od prvního podbělu až do podzimních plodů černého bezu. Každá rostlinka v sobě ukrývá léčebné schopnosti a většinu z nich znaly už babičky našich babiček. Stačí se jen koukat na louce a určitě nějakou najdete, tak si nezapomeňte přivonět.