První kroky k finančnímu plánu
Krok 1: Definujte své cíle.
Chcete-li vytvořit plán, který funguje, musíte si nejprve uvědomit, čeho chcete dosáhnout. Začněte seznamem cílů, které chcete dosáhnout vašimi penězi například v příštích pěti letech. Chcete splatit dluhy? Koupit nové auto? Čím jasněji můžete formulovat své cíle, tím lépe bude pro vás, abyste svůj plán vytvořili. Stanovte své cíle podle pořadí významu. To je obzvláště důležité, abyste si uvědomili, na co se zaměříte v případě pochybností.
Krok 2: Zkontrolujte své výdaje.
Ale než budete trávit příliš mnoho času sněním o vašich vzrušujících cílech, měli byste si nejprve uvědomit, kam vaše peníze odcházejí – a kolik zbylo poté, co byly zaplaceny všechny účty. Udělejte si seznam a můžete vidět okamžitě, kde utrácíte své peníze a kde máte prostor pro zlepšení. Existuje velká šance, že utratíte mnohem víc, než jste si mysleli, pokud jde o menší věci, jako jsou občerstvení nebo jiné impulzivní nákupy. Jakmile zjistíte, kam plynou vaše peníze, je snadnější zjistit, kde ušetřit. To je zvláště důležité pro další krok!
Krok 3: Splácejte své dluhy.
Pokud dlužíte peníze, měli byste dluh ihned zaplatit. V ideálním případě můžete použít peníze, které jste našli v kroku 2. Upřednostněte své dluhy a začněte s těmi, kteří mají nejvyšší úrokové platby.
Krok 4: Vytvořte úspory.
Jakmile zaplatíte své dluhy, je čas něco ušetřit. Nastavte trvalý příkaz k pravidelnému strhávání určité částky na vyhrazený účet nebo spořící účet.
Nečekejte až do konce měsíce, abyste ušetřili peníze zbývající do té doby – pravděpodobně to nikdy neuděláte. Pokud chcete nejdříve vytvořit rezervy pro nouzové situace, je vhodné je udržet na standardním bankovním účtu, ke kterému máte přístup kdykoliv v případě nouze. U dlouhodobých cílů úspor však může být užitečný účet termínovaný. Bez ohledu na typ účtu, který si vyberete, stojí za to porovnávat! Použijte porovnávací portály nebo se můžete zeptat v různých bankách, abyste našli ty nejlepší podmínky.
Krok 5: Zajistěte se.
Věnujte pozornost vašemu pojištění. Podle zákona musíte mít pojištění odpovědnosti za vaše auto a váš hypoteční věřitel vás požádá o uzavření pojištění staveb.
Podobně se doporučuje pojištění pro případ invalidity, které vám zajistí finanční jistotu i v případě pracovní neschopnosti. Další forma pojištění, která je často přehlížena nebo zapomínána, je životní pojištění. Ne každý jej potřebuje, ale právě když ostatní lidé jsou závislí na vás a vašem příjmu, protože máte společnou hypotéku nebo máte děti, je životní pojištění velmi vhodné.
Krok 6: Dýchejte svobodně.
Začněte s všemi body a brzy pocítíte větší kontrolu nad finančními prostředky. Nejdůležitější je, abyste učinili jasný plán s konkrétními body a postupně je dodržovali. Záleží jen na vás, kde nastavíte priority.