Jaké do akvária pořídíme osazenstvo, zda bude malé či velké, jak bude technicky vybaveno, to záleží samozřejmě na našem vkusu, prostorových a finančních možnostech. Pojďme si stručně shrnout to základní, na co při pořizování akvária dále nezapomínat, na co se především zaměřit.
Jakou bude mít velikost a jaký tvar
Od celkového objemu, výšky vody v nádrži a ploše hladiny se odvíjí počet ryb, který zde můžeme umístit. Zkrátka nemůžeme ho „přeplnit“, jeho obyvatelé potřebují určitý životní prostor. Jeho velikost bývá u různých druhů rybiček různá. Co se týká tvaru, klasická, nejběžnější akvária mají hranu vodorovnou dvakrát delší než tu svislou. Jinak jsou na trhu k dispozici různé tvary. Například se vyrábí oblíbená akvária rohová, která šetří prostor a mohou vkusně „vyplnit“ i původně neútulný temnější kout bytu. Pokud máme dostatek místa a možnost do akvária investovat více peněz, můžeme si ho nechat vyrobit odborníky na míru.
Kde bude umístěno
Základem je rovný a pevný podklad. Musíme stále myslet na to, že akvárium plné vody něco váží. Myslíme na bezpečnost naši i rybiček. Neumisťujeme ho v blízkosti dveří a oken, nikam, kde hrozí jeho poškození. Pozor také na malé děti a neméně zvědavé pejsky a kočičky! Dále je hodně důležité, aby nestálo na přímém slunci nebo u topení. Docházelo by k vyššímu růstu řas a nežádoucímu přehřívání vody. V dosahu musí být elektrická zásuvka, je potřeba zapojit filtrování, vzduchování, osvětlení.
Jak upravíme dno
Pro akvária sladkovodní používáme křemičitý písek a kamínky různých velikostí. Pro mořská pak jemnější písek a oblázky. Provoz mořských akvárií je jinak celkově více náročný a nehodí se pro akvaristické začátečníky. Ale ještě k „tvoření“ dna. Perspektivu zajistíme tak, že více materiálu dáme k zadní stěně a směrem k přední stěně vrstvu snižujeme.
Jaké zasadíme rostliny
Rostliny akvárium zdobí, ale také umožňují rybkám možnost úkrytu a poskytují jim stín. Některé ryby se jimi i živí. V ekosystému akvária jsou rostliny také významným prvkem. Spotřebovávají oxid uhličitý a uvolňují do vody kyslík. Vyšší sázíme k zadní stěně a nižší dopředu. Rostliny sázíme do skupin podle jednotlivých druhů. Působí to tak přirozeněji.